Programcılık Macerası

Gerçek mesleğim öğretmenlik ama uzun zamandır hobi olarak bilgisayarlarla uğraşıyorum. Herhalde bilgisayarlara olan bu ilgimi baştan keşfetmiş olsaydım bir bilgisayarcı olabilirdim. Ama bu da pek mantıklı gözükmüyor çünkü bizim zamanımızda bilgisayar mağazalarının olduğu yerler hep dutluktu.

Aslında orta seviye assembly bilgisine sahibim ve bu bilgi bana programların nasıl çalıştığı konusunda oldukça fazla bilgi veriyor. Fakat assembly de kapsamlı bir program yazabilmek çok zor, bazen imkansız. Çünkü diğer RAD platformlarının sunduğu binlerce kütüphaneden ve bilgiden mahrum kalıyorsunuz. Ben de geçen yaz ciddi bir şekilde C++ diline eğilmeye karar verdim. Bayağı da ilerledim. Kamboçyada öğretmenlik yaparken öğrencilerimle başlattığım İngilizce-Khmerce sözlüğü yazdım. Ama günden güne bu programlama diline olan ilgimi kaybettim. Eğer bir şey ilgimi çekmiyorsa o işle uğraşmak bana zulüm geliyor.

Programı yayınladıktan sonra öğrencilerin bazıları iOS versiyonunu istediler. Bende bu şekilde biraz merak biraz bu tip yeni şeyleri inceleme isteğinden iOS programlama dünyasına daldım. iOS da program yazabilmek için MAC işletim sistemine ihtiyacımız var. Ben şu ana kadar hep PC kullanmıştım. Sadece bir heves için MAC almayı da çok mantıklı bulmadım. Bu yüzden eski HP laptopuma Hackintosh denilen yöntemle Mavericks yükledim. Daha sonra github ve google u kullanarak bir şekilde 1-2 ay içinde iPhone ve iPad lerde çalışan bir programı yazdım. Bittiğinde gerçekten bu bana bir başarma duygusu verdi. Yazdığın programı hemen cep telefonundan erişmek hoşuma gitmişti. Ben de iOS a eğilmeye karar verdim.

Apple tam o sıralar iOS 8 i ve yeni bir programlama dili olan Swift i duyurdu. Objective C nin parantezlerinden bıktığımdan bu yeni dili öğrenmeye karar verdim. Öncelikle 15$ a Udemy de iOS kursu satın aldım. Ben aldım ama sakın siz almayın. Nedeni kursu veren kişi bir Web Developer ve öğrendiği kadar Swift anlatmış. Aşırı derecede kötü kodlar ve buna bağlı alışkanlıkları size öğretiyor. Bunu anlamam biraz uzun sürdü ve sanırım kursun yarısından sonra bıraktım. Eğer video kurslarından ben iyi öğreniyorum diyorsanız, iTunes U da Paul Hegarty in Swift kursu var onu şiddetle tavsiye ederim. Kendisi Apple ın temellerini oluşturan Next Systems de çalıştığı için API lerini tarihini biliyor ve şiir gibi kod yazıyor.

Bir şeyi öğrenmenin bence iki yolu var; 1) Öğretmek 2) Pratik. Benim gibi bir öğretmenden Swift öğrenecek birini bulamadığım için ben de ufak tefek bir şeyler yazmaya karar verdim. İlk başta önceden bahsettiğim kursa bağlı programlar yazdım ama o programlar gerçek hayatta hiç bir kullanımı olmayan Kedi Yaşı(Kedi canını yisinler) hesaplaması gibi ya çok basit programlardı veya Hava Durumu gibi çok genel fikirlerdi. Kardeşime yardım olması bakımından bende interaktif bir belediye uygulaması yazmaya başladım. İşte bu aşamada artık bir şeyler öğrenmeye başlamıştım. En basit şeylerin günlerimi aldığı zamanlardı. Stackoverflow sağ olsun uzun sürdü ama çok büyük deneyim kazandım.

Sonradan sadece kendi isteğim doğrultusunda bir program yazmaya karar verdim. App Store un öne çıkan uygulamalar kısmında Deliveries diye bir programı görmüştüm. Program 10-15 tane kargo şirketini destekleyen bir kargo takip programı. Program oldukça basit olmasına rağmen ilk program olduğundan aşırı derece de rağbet görüyordu. Ben de Kargo ile alakalı Türkiyede bir program yazılmış mı diye baktım ama bulamadım. Aslında varmış ama ben İngilizce App Store kullandığımdan arama sonuçlarında çıkmıyordu. Bu gazla programı geliştirmeye başladım. Yüzlerce kargo şirketi olduğundan sadece Türkiyedeki bütün firmalar ve yurtdışındaki belli başlı firmalara odaklandım. 2015 Ocak ayında başladım ve programın App Store da gözükmesi Ağustos ayını buldu. Şubat ayında Swift 1.2 çıktığında bana bayağı bir baş ağrısı vermişti. O kadar kodu yeniden düzenlemem gerekti. Program aslında Nisan gibi bitti daha doğrusu ben öyle zannettim. iOS 7 üstü bütün cihazları desteklememe rağmen sadece iPhone 5S ve iPhone 6 ile test etmiştim. Meğerse ne kadar bug varmış 🙂 iOS 7 de programı açtığımda program anında göçmüştü. Mayısa kadar programı çalışır hale getirmekle uğraştım.

Bundan sonraki aşama App Store a yüklemek. Öncelikle App Store a paşa paşa yıllık 99$ bayılmanız gerekiyor. Benim için bu uzun zaman aldı. Çünkü önce bankadan debit hesabı açtırdım. Fakat “güvenli” bankamız debit kart ile 3D güvenlik olmayan yerlerden alışveriş yaptırtmıyor. Belki bir gün bu ismi bende mahfuz “güvenli” bankamızın iOS programının ne kadar “güvenli” olduğu ile akalalı bir yazı yazabilirim. Neyse en sonunda Ağustos gibi App Store da iki programım yayınlanmaya başlandı. Yazdığım kargo takip programı Kargom Nerde bana çok şeyler öğretti. Öncelikle Swift dilini öğrenmeme yardımcı oldu. Daha sonra Software Testing in gerçekten önemli bir şey olduğunu anladım. Eskiden her bir kargo şirketini manuel olarak test ediyordum(Çaylak alarmı!!!). Şu an ben de artık Unit Testing yapıyorum. Eylül 2015 gibi Swift 2 dili çıkacak ve yine yeni şeyler öğrenmem ve eski yazdığım kodları tekrar dan düzenlemem gerekecek. Fakat bu sürekli yeni şeyleri öğrenebilme hali beni gerçekten motive ediyor. Bu yazıyı yazma nedenim günlük 20 kişiye varan devasa kitleme şu mesajı vermek:
Yeni bir şey öğrenmek için eğer ölmediyseniz hala geç kalmış sayılmazsınız.

Linkler:
Kargom Nerde: http://www.mustafadur.com/findmyparcel/indextr.html
Stanford Swift Kursu: https://itunes.apple.com/us/course/developing-ios-8-apps-swift/id961180099

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s